Serie B – All the results of the progress of the 17th round of the championship

Series B Old Wild West Group A 2021/22
– Advance Match Day 17
Use Computer Gross Empoli-3G Electronics Legnano 60-70

Classification:
Elachem Vigevano 26 13-2
La Patrio San Miniato 26 13-3
Paphony Fulgore Omegna 24 12-4
3G Electronics Legnano 22 11-6
S. Bernardo / Abet Langhe Roero 189-6
Rice Scotty Pavia 189-6
All Food / Enic Firenze 16 8-7
Coelsanus Robur et Fides Varese 14 7-8
Maurelli Group Libertas Livorno 14 7-8
Unicusano Pielle Livorno 12 6-9
Solbat Piombino 12 6-9
Mamy.eu Oleggio 12 6-10
Use Computer Gross Ampoli 10 5-11
LTC Group Sangiorgese Basket 10 5-11
Sintecnica Cecina 8 4-11
CP College Borgomanero 6 3-13

Note: – Along with each team, points, wins and losses are indicated
Other races in the round:
30/01/2022 18:00 Rice Scotty Pavia-Solbat Peombino
30/01/2022 18:00 LTC Group Sangiorgese Basket-S. Bernardo / Abet Langhe Roero
30/01/2022 18:00 Sintecnica Cecina-Mamy.eu Oleggio
30/01/2022 18:00 Elachem Vigevano-Coelsanus Robur et Fides Varese
30/01/2022 20:30 Unicusano Pielle Livorno-La Patrie San Miniato
30/01/2022 20:30 Maurelli Group Libertas Livorno-Cipir College Borgomanero
Paffoni Fulgor Omegna- All Food / Enic Firenze Posted 12/03/2022 21:00 Postponed
All races live streaming on LNP PASS

Series B Old Wild West Group B 2021/22 –
Advance for Match Day 17
Agostani Caffè Olginate-Ferraroni JuVi Cremona 70-79
Civitus Allianz Vicenza-Antenore Energia Virtus Padova 73-83

Classification:
Gesteco Cividale 30 15-1
Ferraroni Juvi Cremona 28 14-3
Gemini Mestre 24 12-3
Rooker Belkorvo San Vendemiano 22 11-4
Remadesio Desi also 1897-7
Civitus Allianz Vicenza 189-8
With U Bergamo 16 8-7
Paul. Fiorenzuola 1972 16 8-8
Antenor Energia Virtus Padova 16 8-9
Pontoni Monfalcon 14 7-9
Cesis Jesolo 10 5-10
Luxarm Lumegen 10 5-10
Basketball Cream 10 5-11
Agostani Caffè Olginate 8 4-12
Bologna Basket 2016 8 4-12
Lissone Interni Bernareggio 6 3-13

Note: – Along with each team, points, wins and losses are indicated
Other races in the round:
30/01/2022 18:00 Paul. Fiorenzuola 1972-Rimadesio Desio
30/01/2022 18:00 Crema-Secis Jesolo Basketball
30/01/2022 18:00 Luxarm Lumegen-Bologna Basket 2016
Gemini Mestre-Lissone Interni Bernareggio suspended until 03/13/2022 18:00
Pontoni Monfalcon-rocker Belkorvo San Vendemiano postponed to next date
Gesteco Cividale-WithU Bergamo has been postponed to a later date
All races live streaming on LNP PASS

Series B Old Wild West Group C 2021/22 –
Advance match day 17
LUISS Roma-Sinermatic Ozzano 74-66 SSD

Classification:
Leophilchem ​​Roseto 30 15-1
Kinarjia Reity 24 12-3
RivieraBanca basket Rimini 22 11-3
Real Sebastiani Realty 20 10-5
Louisiana Musconi Ancona 20 10-5
Andrea Costa Emola 20 10-6
Sinermatic Ozzano 189-7
Goldengas Senegalia 189-7
Tigers Cesena 14 7-8
Renova Teramo 14 7-9
Raggisolaris Faenza 12 6-9
Luis Roma 12 SSD 6-11
General Contractor Jesse * 11 6-9
Giulia Basket Giulianova 6 3-13
Virtus Basket Civitanova Marche 4 2-13
Sutor Montegranaro 2 1-15
* General Contractor Jesse 1 Penalty Point
Note: – Along with each team, points, wins and losses are indicated
Tomorrow’s other races:
30/01/2022 18:00 Goldengas Senegalia-Kinarjia Riti
30/01/2022 18:00 Renova Teramo-Louisiana Musconi Ancona
30/01/2022 18:00 Giulia Basket Giulianova-General Contractor Jesse
30/01/2022 18:00 Sutor Montegranaro-Virtus Basket Civitanova Marche
30/01/2022 18:00 Andrea Costa Emola-Leophilchem ​​Roseto
30/01/2022 18:00 Real Sebastiani Riti-Tigers Cesena
Raggisolaris Faenza-RivieraBanca Basket Rimini Postponed a Date for Decision
All races live streaming on LNP PASS

Series B Old Wild West Group D2021/22 – Progress 173 DayBPC Virtus Cassino-Del.Fes Avellino 69-84
Tecnoswitch Ruvo di Puglia-Bava Pozzuoli 73-68
Lions Basket Bisceglie-Virtus Kleb Ragusa 70-72
Classification:
Moncada Energy Agrigento 28 14-2
Lions Basket Bisegley 26 13-4
Tecnoswitch Ruvo di Puglia 24 12-5
Virtus Arechi Salerno 22 11-5
Virtus Kleb Ragusa 20 10-7
Geko PSA Sant’Antimo 189-6
Fidelia Torenova 189-6
CJ Basket Taranto 189-7
Forio Basket 1977 14 7-9
Paul. Viola Regio Calabria 14 7-9
Bava Pozzuoli 14 7-10
Pavimaro Molfetta 12 6-10
Exclusive Stone 10 5-10
Del.Fes Avellino 10 5-11
BPC Virtus Cassino 8 4-13
Meta Formia 2 1-15
Note: – Along with each team, points, wins and losses are indicated
Tomorrow’s other races:
30/01/2022 16:30 Pavimaro Molfetta-Forio Basket 1977
30/01/2022 18:00 CJ ​​Basket Taranto-Gecko PSA Sant’Antimo
30/01/2022 18:00 Paul. Viola Regio Calabria-Fidelia Torenova
30/01/2022 18:00 Lapietra Monopoli-Virtus Arechi Salerno
30/01/2022 18:00 Meta Formia-Moncada Energy Agrigento
All races live streaming on LNP PASS

Guido Capella
Contact area
National Basketball League

Leave a Comment